תחום חינוך

מועדון נוער


זיהינו שילדים וילדות בקהילה כמעט ולא לוקחים חלק במסגרות בלתי פורמאליות בשעות אחר הצהריים. בגלל קושי כלכלי ועומס גדול על ההורים מעט מאוד מהילדים רשומים לחוגים או לוקחים חלק בתנועות נוער. 

בשנה שעברה פתחנו לראשונה קבוצת נוער לילדים בגילאי 10-13 (כיתות ה’-ז’). 

הקבוצה נפגשה אחת לשבוע בשעות אחר הצהריים לפעילות הפגתית ומעשירה, ולמשחק כדורגל כמובן. בזמן בנוסף הועברו תכנים בנושאים דוגמת זהות, ביטחון עצמי ופיתוח מנהיגות. 

הקבוצה ומדריכיה אף יצאו ליום טיול במדרשת בן גוריון וביקרו בקבר בן גוריון ובמכינת הנגב. 


חונכות אישית


בעקבות משבר הקורונה החריף הפער הלימודי בקרב ילדים וילדות בקהילת מבקשי המקלט. 

גם לפני המשבר היו פערים לימודיים שנבעו בעיקר מקושי שפתי, אך החודשים בהם מערכת החינוך עברה למרחב הוירטואלי הקשתה עוד יותר על ילדים בקהילה בה בבתים רבים אין מחשב או מרחב למידה מותאם. 

בשנת 2021 פעלנו בשיתוף פעולה עם תכנית פר”ח במסגרתה סטודנטים מטעם התכנית חנכו לימודית, חברתית ורגשית ילדים בקהילה. 

השנה נמשיך להפעיל מתנדבים ומתנדבות שילוו פרטנית ילדים בקהילה בבאר שבע ויסייעו בצמצום פערים לימודיים, חיזוק יכולות חברתיות ויהוו דמות בוגר משמעותי עבורם. 

בנוסף, כארבעה חניכי מכינת הנגב המתנדבים במרכז יתנדבו פעם בשבוע בשעות הבוקר בבית ספר ‘בארי’ בעיר, בו לומדים מספר גבוהה של ילדים מבקשי מקלט.

“הרבה אנשים חושבים שלחנוך מישהו תורם בעצם רק לחניך. רק אחרי שנכנסים לחוויה ניתנת ההבנה שיש כאן תרומה הדדית. 

במהלך השנה ראיתי את א׳ בהמון רגעים קשים ושמחים  והוא בתמורה נתן לי את האפשרות לגשת ולעזור. מעבר לחברות שלנו למדנו גם על נתינה לאחר, על רגישות, על הדדיות וההבנה שיש אנשים ששונים מאיתנו. 

למדתי ולקחתי מא׳ המון דברים שישארו איתי לאורך החיים וכך גם הוא.”

לימור גרין, חונכת במרכז בשנת 2022
שיעורי שפה


לימוד השפה העברית הכרחי להשתלבותם של מבקשי המקלט בקהילה ובעיר בה הם חיים. רוב מבקשי המקלט, שנמצאים בישראל למעלה מעשור, דוברים עברית ברמה טובה, חלקם אף ברמה טובה מאוד. אולם, ישנם עדיין מבקשי מקלט המתקשים בתקשורת מול מעסיקים או גורמים רשמיים (עירייה, רווחה), דבר המקשה עליהם למצות את זכויותיהם. עבור הורים לילדים רכישת שפה מסייעת גם בקשר עם ילדיהם (רובם נולדו בישראל ודוברים עברית מגיל קטן) וכן בתקשורת מול בתי הספר והמסגרות החינוכיות השונות. 

במרכז מועברים שיעורים בשפה העברית והאנגלית למבוגרים, המותאמים לרמת התלמיד ומאפשרים לתלמיד להשתפר בקצב שלו. השיעורים מתקיימים על ידי מתנדבים ומועברים בצורה מהנה ומעשירה.

השיעורים עתידים להתחיל בחודש נובמבר- ימים ושעות יתפרסמו בהמשך 

הגענו להבנה שהשיעורים המועברים במרכז אינם נותנים מענה מספק לנשים בקהילה, לכן ישנם מתנדבים המלמדים פרטנית נשים בבתיהם.